sobota, 4 czerwca 2011

wakacje z internetem w Polsce 2011

Spędzam wakacje w Polsce - chciałbym mieć dostęp do internetu - co wybrać?

W Polsce jest szeroka oferta dostępu do internetu pre-paid (często używa się określenia "internet na kartę"). Każdy z operatorów ma swoją usługę, która różni się ceną za 1MB danych, bonusami przy doładowaniu, a czasem zasięgiem (!), więc warto wcześniej zapoznać się z ofertami.
Co ciekawe, najlepszy stosunek ceny do ilości danych jest w bonusach (pakietach danych przyznawanych przy doładowaniu karty).
Operator  - najprościej kupić kartę jednego z operatorów. Karty sim można kupić w salonach firmowych, ale także w kioskach z prasą. Warto zastanowić się czy nie jest opłacalne kupienie karty pre-paid (do rozmów) i zmianę taryfy na internetową (zestawienie starterów).
Ważnym elementem jest także zasięg poszczególnych sieci. W przypadku dużych miast zasięg jest praktycznie taki sam (mapy zasięgu operatorów). W małych miejscowościach, czy na dużych terenach o małym zaludnieniu (np. Suwalszczyzna, Mazury czy Bieszczady), dobrze sprawdzić czy chociaż teoretycznie powinniśmy mieć zasięg. Uwaga! Wyjątkiem jest Play, który ma zasięg tylko w dużych miastach.
Kolejny element to cena 1MB danych. Aktualnie, bardziej opłacalne jest wykorzystanie danych otrzymanych jako bonus przy doładowaniu karty, niż korzystanie z samej kwoty doładowania. Brzmi to dziwnie, ale tak jest - przykład: w Plusie, po doładowaniu karty kwotą 50pln otrzymuje się jako bonus 2GB danych (do wykorzystania przez 60dni), a 50pln to tylko 166MB danych (bo 1MB kosztuje 0.30pln). Zestawienie cen operatorów
Należy także, zastanowić się nad sposobem wykorzystania karty pre-paid. Praktycznie wszyscy operatorzy w ofercie internet pre-paid, mają wyższe stawki za połączenia głosowe. Jeżeli zamierzamy włożyć kartę do urządzenia typu smartfon, należy rozważyć ofertę Orange Free na Kartę (cena połączenia głosowego wynosi tylko 29gr/1min).
Niektóre urządzenia (np. iPad, iPhone 4), wymagają karty micro Sim. Takie karty są dostępne w sieci Orange, Play, oraz Era. Oczywiście można przyciąć normalną kartę do formatu micro, ale jest to obarczone ryzykiem uszkodzenia układu elektronicznego (w przypadku pre-paid nie jest to tak istotne).
Urządzenie - można wykorzystać posiadany modem/telefon komórkowy z modemem, albo kupić zestaw - starter z modemem (zestawy: Blueconnect, Orange, Play). W przypadku zestawów należy uważać - modemy najczęściej mają założony simlock (zabezpieczenie, uniemożliwiające użytkowanie karty sim innego operatora). W takim przypadku, jeżeli będą problemy z zasięgiem, kupienie startera innego operatora i zastąpienie oryginalnego, nie będzie możliwe.
Doładowanie - sposób doładowania konta jest szczegółowo opisany w instrukcji dostępnej wraz ze starterem. Kupony doładowujące dostępne są punktach sprzedaży prasy, w salonach operatorów, a także w sklepach spożywczych (przy kasach są oznaczenia o tym informujące). W zależności od miejsca dostępne są albo karty-zdrapki, albo kody wygenerowane elektronicznie (otrzymuje się wydruk).
Przed doładowaniem (szczególnie licząc na bonus danych) dobrze zapoznać się z warunkami - niektórzy operatorzy wymagają "włączenia promocji", żeby przyznać bonus (np. w sieci Plus, Play, Era).
Konfiguracja -  urządzenia, w których będziemy używać internetu pre-paid, wymagają konfiguracji - podania danych punktu APN (Access Point Name). Każdy operator ma inne ustawienia - można je znaleźć na informacji dostarczonej ze starterem (albo w opisach poszczególnych ofert: Blueconnect, Orange, Plus).

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz