piątek, 27 stycznia 2012

Naprawdę darmowy internet.

W ubiegłym roku pojawiła się na polskim rynku firm świadczących dostęp do internetu pod marką Aero2. Co ciekawe, warunkiem uzyskania koncesji było przeznaczenie 20% pasma, na świadczenie bezpłatnego dostępu do internetu - tzw. "internetu socjalnego". Dostęp darmowy będzie oferowany przez 3 lata od momentu uzyskania przez operatora pokrycia 75% zaludnienia Polski, co nastąpiło pod koniec grudnia 2011. Przez pierwszy rok prędkość ma być do 256kbit/s, w kolejnych do 512kbit/s. Tyle teorii, jak wygląda praktyka?
Należy rozpocząć od uzyskania karty SIM (takiej samej jak do telefonu komórkowego). Osoby bywające w Warszawie, mają prościej, bo mogą to zrobić od ręki w salonie firmowym Sferia. Kartę można też uzyskać wysyłkowo. W tym celu należy wypełnić formularz na stronie, wydrukować, podpisać i wpłacić 20pln kaucji (za kartę SIM), oraz 7pln kosztów przesyłki (opis procedury). Wadą tego rozwiązania jest czas oczekiwania, który może wynosić i więcej niż miesiąc(!?). Wszystkie informacje, formularz oraz harmonogram wysyłek dostępny jest na stronie Aero2.
Karta to jedna sprawa, a sprzęt do jej obsługi to druga. Aero2 świadczy usługi dostępu do internetu w oparciu o technologię UMTS (jak wszyscy operatorzy komórkowi w Polsce), ale na częstotliwości 900Mhz, a nie 2100Mhz (Play ma część swoich nadajników tego typu, a pozostali operatorzy powoli je wprowadzają - wymaga to osobnych koncesji). Podstawową wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania urządzenia (modemu) który obsłuży tę częstotliwość. Ilość takich modemów na rynku zwiększa się, ale ciągle dominują urządzenia obsługujące tylko UMTS 2100. Powstała dobra strona jdtech.pl, na której można znaleźć dokładne zestawienie urządzeń pracujących w technologii UMTS 900 (i współpracujących z Aero2), a także forum gdzie można znaleźć porady odnośnie konfiguracji i zasięgu. Ceny nowych modemów zaczynają się od 120pln.
Temat zasięgu jest dosyć istotny - na stronie operatora jest mapka (uwaga, ma 4 albo 15MB - zależy od typu obrazka) i jest mało czytelna. Obszar jest jednak dokładnie taki sam, jak zasięg Polsatu Cyfrowego, który ma "przyjaźnie" przygotowaną mapę zasięgu (z możliwością wyszukiwania). Należy tylko z prawej strony zaznaczyć opcję "HSPA+" - na mapce to kolor niebieski.
Zbieżność zasięgów jest związana z powiązaniem kapitałowym pomiędzy firmami. Ostatnio, do tego grona dołączył także operator komórkowy Plus i jego klienci mogą logować się do sieci Aero2 (ale nie bezpłatnie!).
Ciekawa stroną umożliwiającą orientacje gdzie znajdują się najbliższe nadajniki, jest mapa.btsearch.pl. Chcąc odnaleźć tylko nadajniki Aero2, należy wybrać z listy, po lewej stronie u góry, tego operatora. Uwaga! Nadajniki są widoczne (w postaci "bąbelków") dopiero po wykonaniu odpowiedniego zbliżenia obszaru. Po kliknięciu na "bąbelek" pojawia się okno z danymi szczegółowymi. Mapa umożliwia orientację, czy w danym miejscu powinien być zasięg, a w przypadku konieczności skorzystania z anteny zewnętrznej - w którym kierunku ją ustawić. Dostępna jest możliwość pomiaru odległości z danego miejsca do nadajnika, ale także opcja Terrain (uskształtowanie terenu), co ułatwia orientację, czy dane miejsce nie będzie przysłonięte (a tym samym będą problemy z zasięgiem).

Pomysł wydaje się całkiem ciekawy. Rozmieszczenie nadajników na terenach mniej zaludnionych nie jest za duże, co może być niekorzystne w miejscach, gdzie dostęp do internetu jest okresowy (np. mniejsze miejscowości wypoczynkowe). Należy pamiętać, że Aero2 świadczy dostęp tylko do internetu i tylko w technologii UMTS. Nie ma możliwości wykonywania połączeń głosowych. Nie jest też możliwe, jak ma to miejsce w przypadku "wielkich" operatorów (Orange, Plus, T-mobile), w razie braku zasięgu, przejście na wolniejsze połączenie (np. EDGE). Albo jest zasięg UMTS, albo go nie ma. Mimo wszystko, jako dodatkowy dostęp do internetu, oferta (szczególnie że darmowa) prezentuje się bardzo ciekawie.

2 komentarze:

  1. Jaki musi być zasięg od nadajnika do odbiornika w tym pasmie w terenie płaskim aby można było korzystać bez przeszkód z Aero2? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. mój szwagier we wrocku ma zasieg i smiga zarabiscie nie zamula nic

    OdpowiedzUsuń