piątek, 31 października 2014

Play - usługi nielimitowanego internetu LTE

Operator Play, jako jedyny udostępnił swoim klientom prepaid usługi umożliwiające korzystanie z nielimitowanego* internetu w technologii LTE.
Będąc użytkownikiem oferty Play, możemy korzystać z technologii szybkiego przesyłania internetu - LTE. Jest to jedna z technologii udostępnianych przez operatora. Czasem wymaga to aktywacji, albo zmiany taryfy na taką w której jest dostępne LTE. Dane przesyłane w tej technologii są liczone tak samo, jak w innych, czyli zużywają nasz stan konta.
Play poszedł krok dalej -  zaoferował swoim klientom "na kartę" możliwość użytkowania internetu LTE, z ograniczeniem prędkości pobierania danych dopiero po przekroczeniu 100GB(!). W dodatku nie trzeba za nią płacić.
Zobaczymy jak wygląda ta oferta i jakie są rzeczywiste koszty.


Co jest potrzebne, żeby skorzystać z usług:
 • starter Play Online internet na Kartę 4G LTE
 • modem obsługujący LTE
Usługi umożliwiające korzystanie z nielimitowanego* internetu LTE:
 • Darmowy internet LTE na start
 • Darmowy internet LTE na 30dni (warunki usługi zmieniły się 22.10.2014r)
Ograniczenia:
 • zasięg Play LTE musi być  dostępny tam, gdzie chcemy korzystać z usług
Startery:W cenie 9pln, ważność bonusu na start (500MB) i Darmowego internetu LTE na start - 7dni

 

W cenie 19pln, ważność bonusu na start (2GB) i Darmowego internetu LTE na start - 14dni

Do taryfy Play Online na Kartę 4G LTE są dostępne dwa startery – za 9pln i 19pln. Obydwa posiadają możliwość włączenia usługi Darmowy Internet LTE na start. Jest to możliwość aktywowania darmowego internetu LTE po aktywacji startera. Okres ważności usługi jest taki sam jak startera - w przypadku startera 9pln – 7dni, a startera 19pln – 14dni. (*) W tym czasie można pobrać do 100GB danych (nie ma znaczenia koszt startera). Po przekroczeniu tej ilości danych, prędkość może zostać zmniejszona do 2Mbit (pobieranie) i 0.3Mbit (wysyłanie).  Główna różnica pomiędzy starterami to wielkość bonusu ze starterem – przy starterze za 9pln otrzymujemy 500MB, przy starterze za 19pln – 2GB. Jeżeli zamierzamy korzystać nie tylko z internetu LTE, może to być ważna różnica.
Druga usługa to Darmowy Internet LTE na 30dni. Można ją włączyć w dowolnym momencie, ale w momencie jej uruchamiania muszą być spełnione (jednocześnie) dwa warunki: na koncie musi być min. 30pln i ważność konta (na połączenia wychodzące) musi wynosić przynajmniej 30dni. Ograniczenia dotyczące ilości danych oraz możliwości obniżenia prędkości są dokładnie takie same, jak w Darmowym Internecie LTE na start.

Poniżej dwa przykładowe scenariusze korzystania z usług darmowego internetu LTE w Play. 

Pierwszy przypadek (1) kupujemy starter, używamy, a później „wyrzucamy”

Wyjeżdżając na krótki wyjazd – np. weekend albo nawet tydzień w miejscu gdzie jest zasięg Play LTE. Kupujemy starter za 9pln, uruchamiamy usługę Darmowy Internet LTE na start i korzystamy. Jeżeli wyjazd jest dłuższy – np. na 2 tygodnie, warto się zastanowić czy lepiej kupić 2 tańsze startery po 9pln, czy jeden większy – za 19pln. Większy starter ma taki sam limit danych LTE – 100GB,  rożni się jednak długością ich ważności oraz przyznanym bonusem na start (2GB, a nie 500MB).  Po wykorzystaniu startera mamy jeszcze 90dni na ewentualne ponowne doładowanie.

Przypadek drugi (2) kupujemy starter i będziemy go doładowywać.

W przypadku starterów kwota którą trzeba za nie zapłacić, zwykle trafia na nasze konto i można ją użyć do zakupu np. pakietów. Tak jest i w przypadku Play Online na Kartę 4G LTE. Jeżeli nie ma szans na wykorzystanie 100GB danych w tydzień (starter 9pln), lepiej kupić starter 19pln, którego Darmowy Internet LTE na start ma ważność 14dni.
Następnie włączamy usługę Darmowy Internet LTE na 30dni. W tym celu musimy mieć na koncie min. 30pln, a ważność 30dni. W tym celu, należy doładować konto. Patrząc na tabelkę (poniżej) można zauważyć, że musimy doładować za min. 30pln (30dni ważności) albo więcej.

Jeżeli doładujemy konto za 50pln, to ważność wzrośnie o 60dni. Będzie dzięki temu można dwa razy (co 30dni) włączyć promocję Darmowy internet LTE. Jeżeli będziemy używać tylko technologii LTE do internetu, nie będzie problemu. Jeżeli jednak zaczniemy korzystać z danych przesyłanych w innych technologiach niż LTE, to najpierw zużyjemy dane otrzymane w postaci bonusu ze starterem (mamy na to 7 albo 14dni), potem bonus otrzymany przy doładowaniu (w przypadku doładowania za 50pln to będzie 3,62GB), a na koniec zaczniemy kupować dane na bieżąco. Kupowanie danych ma dla nas tę wadę, że zmniejsza stan konta. Trzeba uważać, żeby po 30 dniach na koncie nie było mniej niż 30pln, bo inaczej nie będzie można włączyć kolejny raz promocji darmowego LTE.

Warto zwrócić uwagę, że tylko doładowaniu za 30pln jest stawka – 30dni za 30pln. Przy kolejnych doładowaniach ta zależność jest nie zależy od kwoty i zawsze wynosi 30dni za 25pln (50pln – 60dni, 75pln – 90dni itd.). Nie ma wraz ze wzrostem kwoty jednorazowego doładowania zmniejszenia kosztu przedłużenia ważności konta.

Play Online na Kartę
4G LTE

-----
kwota doładowania
bonus

ważność
bonusu
5-9pln
10MB
7dni
10-19pln
15MB
7dni
20-29pln
1,05MB
14dni
30-49pln
1,57GB
30dni
50-74pln
3,62GB
60dni
75-99pln
6,42GB
90dni
100-124pln
10,23GB
120dni
125-300pln
14,04GB
150dni

Oferta Darmowego Internetu LTE jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które sporo czasu spędzają w zasięgu technologii LTE. Duża ilość danych, przy bardzo umiarkowanym koszcie, czyni tę ofertę wartą rozważenia w przypadku gdy chcemy mieć dostęp do szybkiego internetu, a jednoczenie nie chcemy wiązać się umową z dostawcą. Unikalną rzeczą jest też niezależność usługi Darmowego internetu LTE oraz danych otrzymanych w bonusie ze starterem, czy jako bonus przy doładowaniu. W zasięgu LTE można korzystać z "darmowego internetu", a tam gdzie nie jest dostępny - z danych bonusowych wykorzystując je w innych technologiach. 

9 komentarzy:

 1. Mam modem Huawei E3272 + starter 2 GB Play Online, ale co z tego jak nie mam zasięgu 3G i LTE Play, gdy inni operatorzy mają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy istnieje taka oferta żeby można było wykupić jakiś pakiet danych i trzymać go jako zapasowe połączenie do internetu bez okresu ważności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta sim orange na Allegro 6GB ważne ok 1,5 roku za 50zł. Korzystam z tego w tablecie.

   Usuń
  2. Są nowe pakiety za doładowanie w play onliene na kate lte5 zł 10 MB 250 MB 7 dni
   10 zł 15 MB 500 MB 7 dni
   20 zł 1,05 GB 2 GB 14 dni
   od 30 zł usługa Darmowy Internet LTE na 30 dni
   30 zł 4,57 GB 6 GB 30 dni
   50 zł 9,62 GB 12 GB 60 dni
   75 zł 16,42 GB 20 GB 90 dni
   100 zł 25,23 GB 30 GB 120 dni
   125 zł 34,04 GB 40 GB 150 dni

   Usuń
  3. I na ile Ci to wystarcza? Mi "schodzi" srednio 1,5-2GB ................na dzien.Portale typu Onet,Interia,Facebook,do tego w tle muzyczka z radia internetowego..........te 6GB mialbym na 3 dni,he,he :)

   Usuń
  4. @zyj zdrowo - Niestety nie.
   Informacja na stronie Play jest pozostałością promocji o której pisaliśmy: http://www.internetnakarte.pl/2014/06/play-online-na-karte-4g-lte-2x-wiecej.html.
   Nawet jest dopisek, że pakiety ważne do 31 sierpnia.

   Usuń
 3. Nie polecam PLAY na kartę, oszukują przy naliczaniu GB.
  Jest duży brak w stosunku do wskazań licznika. Stosuję dwa liczniki, jeden w smartfonie, a drugi to 3G Watchdog na androida. Obie wskazują duży niedobór w stosunku do pomiaru PLAY. Pomimo złożenia reklamacji w PLAY nic nie wskórałem, Dlatego wykorzystałem starter do końca (to, jest "zaleta na kartę") i przeniosłem się do T-mobile taryfa Frii.
  Za każdym razem kupując pakiet 6GB zeruję oba liczniki, i oba pomiary są zgodne.
  Warto poruszyć ten temat.
  Dobrą aplikacją jest też: DU Meter (niestety płatna),
  ale daje dokładną historie pomiarów oraz szybkości internetu mobilnego. Co jest podstawą i dowodem jeżeli wchodzimy z operatorem na wojenną ścieżkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NetWorx jest darmowy i całkiem fajny

   Usuń
 4. Do 'anonimowy'. Co do naliczania to jaki program czy tam licznik play wskazywał Ci większą ilość pobranych danych niż te dwa inne programy wymienione przez Ciebie ?
  Ja zauważyłem, że play online faktycznie nalicza znacznie więcej danych niż jest pobrane w rzeczywistości, a dokładniej tak około dwa razy więcej. Co prawda jest informacja przy liczniku w play online, że wartości mogą odbiegać od rzeczywistości jednak wykonałem test i stwierdziłem, że jest OK. Test wyglądał tak, że na koncie nie miałem już bonusu za doładowanie ale tylko parę złotych tak poniżej 5 (jak przypominam play nalicza 1 gr za każde 500kB pobranych danych) i znalazłem sobie plik określonej wielkości, którą mniej więcej mogłem pobrać za te powiedzmy 5 zł czyli około 250mb. Plik "ważył" powyżej 200mb. Pobrałem ten plik (licznik w play online był na dany dzień czysty) i o dziwo wg. play online pobrałem praktycznie dwa razy większy plik, tak więc moje pobieranie powinno być przerwane, bo za 5 zł nie pobiorę 400, a tym bardziej ponad 400mb jak wskazywał program, a tak się nie stało. Także wartości w play online są faktycznie mocno zawyżone jednak w rzeczywistości jest chyba zgodność z pobraną ilością, a naliczoną przez operatora. Przynajmniej mam taką nadzieję :) Nie podałem dokładnej wagi pobieranego pliku ponieważ nie pamiętam czy to było np. 220 mb czy 215 mb itp. oraz czy miałem na koncie 4.80 czy np. 470, ale to nie ma znaczenia w wyliczeniach, bo za 5 zł nie mogłem pobrać więcej niż 250mb. wg. cennika. // Pozdrawia zadowolony użytkownik play online 4g lte na kartę.

  OdpowiedzUsuń