wtorek, 26 lipca 2016

Rejestracja kart prepaid - koniec wolności internetu na kartę

Od 26 lipca 2016, każda zakupiona karta prepaid, będzie musiała być zarejestrowana przed pierwszym użyciem. Dotychczasowi użytkownicy internetu na kartę, będą mieli jeszcze pół roku na rejestrację swoich kart. Czy to dobrze? Z punktu widzenia przeciętego użytkownika - nie. Oczywiście, idea która stoi za ustawą antyterrorystyczną, wprowadzająca obowiązek rejestracji kart sim, jest szczytna, ale co z praktyką?
Od 26 lipca, karty prepaid będzie można kupić tak samo jak dotychczas, ale ich użycie będzie wymagało odwiedzenia salonu i rejestracji. Niektórzy operatorzy mają też  wprowadzić możliwość rejestracji zdalnej, a weryfikację danych z dowodem osobistym będzie przeprowadzał kurier dostarczający dokument rejestracyjny. 
Tyle teorii, a teraz problemy które się pojawią:
 • Nie można o dowolnej porze kupić karty i zacząć jej używać. Salony operatorów nie są czynne wieczorami czy w święta.  
 • Co z kartami sim dzieci? Wszystkie muszą być zarejestrowane na rodziców?
 • Co z kartami prepaid osób mieszkających za granicą? Do rejestracji  potrzebny jest dowód oraz sama karta. Czyli trzeba będzie wysłać ją do Polski i zarejestrować na kogoś innego, albo przyjechać osobiście (?)
 • Konieczność pilnowania kart sim. Do tej pory, zgubienie karty skutkowało utratą środków, które się na niej znajdowały. Teraz, będzie istniało ryzyko, że ktoś ją wykorzysta do nieuczciwych celów. Trzeba będzie dbać o nią jak o postpaid i zastrzegać w przypadku zgubienia.
Problemów będzie więcej - chociażby zakup karty sim do testów zasięgu. Kupić, zarejestrować i, jeżeli testy pójdą źle, to zniszczyć? Obowiązek rejestracji kart na pewno ograniczy zakup jednorazówek. Co jeszcze wyjdzie? Zobaczymy. Na pewno wprowadzone ograniczenie, uderzy w uczciwych użytkowników internetu na kartę.

10 komentarzy:

 1. Co do tematu, to mam podobne zdanie, o ile z różnych przyczyn.

  Niemniej, część kart można zarejestrować, myślę i szukam zestawienia bonusów i "darów" od sieci za rejestracje akurat u nich. Może się orientujesz:

  1. czy te promocje tyczą tylko rejestracji obecnie żyjących prepaidów czy jeśli np spodoba mi się jakaś promocja i przeniosę nr to dostanę promkę? (play=tak, ale czy to jest globalne czy uznaniowe)
  2. czy gdzieś takie zestawienie jest, lub może sam/a coś majstrujesz?

  Ode mnie tylko:

  1. Plus - 500zl (pewnie na konto simki z obostrzenianiami), 50Gb neta (jak długo? jednorazowo?), roczna wazność konta (na wychodzące rozumiem)
  2. orange - 1000minut, 100zl na konto sim (oba wazne tylko 30 dni! oferta do 16.08.2016)
  3. play/redbull - 10gb + staż_ile_lat*100zl na rozmowy/sms + 1 rok ważności (10Gb i kasa - także jak w orange ważne 30 dni)


  inną ciekawostką jest to co zbierają różni operatorzy:
  - play: pokazać dowód, podpis + pesel + im/nazw
  - orange: pokazać dowód, im/nazwisko + pesel


  inna ciekawostka - wg orange na jedną osobę można zarejestrować tylko 20 numerów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie osobiście interesuje tylko bonus internetowy , więc z tego co zdołałem się zorientować na placu pozostają tylko plus i play .

  Za przeniesienie numeru do plusa otrzymujemy standardowy bonus 50gb , za przeniesienie do play operator daje 20gb .
  Koledze wyżej umknęło , że w play za rejestrację karty z internetem dostajemy 100gb ( w głosowych jest 10gb) .

  No i jeszcze : plus - można zarejestrować 5 numerów z bonusem , w play 10 numerów .  OdpowiedzUsuń
 3. Jako obcokrajowcowi z UE w trzech salonach Orange odmówiono mi sprzedaży karty z powodu braku PESELU. Brak zainteresowania sprzedawcy,odmowa skontaktowania się z doradcą w centrali.
  Dopiero we Władysławowie trafiłem na kompetentną osobę.
  Ogólnie bałagan i brak informacji.
  Wstyd

  OdpowiedzUsuń
 4. Od ok 2 lat to 3 tyg kupowałem karty z internetem na Allegro. Orange albo Play.
  Strata tych kart będzie dla mnie dużym problemem bo były tanie. Teraz będę zmuszony mieć zarejestrowaną kartę i ciągle ją doładowywać. Jedna wielka lipa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie bardzo ciekawi kwestia starterów które już zostały kupione przed wejściem ustawy w życie. Co z nimi? One będą działać na normalnej zasadzie- bez rejestracji? Na chłopski rozum właśnie tak powinno być, gdyż prawo nie działa wstecz. Autor orientuje się w tej kwestii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie karty prepaid, kupione i uruchomione przed 26.07.2016, muszą być zarejestrowane do końca stycznia 2017. Po tej dacie będą dezaktywowane (być może będzie można, przez jakiś czas, je "odzyskać", ale to zależy od operatora).

   Usuń
 6. Nieprawda, anonimowośc jest dalej, tylko trzeba kupić zarejestrowane na firmy karty na allegro. W piszcie an allegro zarejestrowna karta sim i macie za 15zł. Jak już się ma jedną zarejestrowaną to można przy jej pomocy generowac kolejne przez system smsowej rejestracji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka to anonimowość kupić na allegro kartę podajesz przecież swój adres. Firma na którą zarejestrowane są karty z allegro prowadzi rejestr sprzedanych kart (adres wysyłki/numer karty).

   Usuń
  2. 1. W PayU wybierasz przelwe tradycyjny, tam wpisujesz fikcyjne imie nazwisko.
   2. Wybierasz wysyłke przez paczkomat INpost
   3. Inpost przysyła smsa ze przesyłka est gotowa do odbioru.
   4. Odbierasz przesyłkę.


   Zresztą w moim mieście jest sprzedwaca i moge odebrać od niego osobiście. Dane w koncie allegro mozna podać fikcyjne

   Usuń
  3. Ku..a wszystkie te kombinacje i uniki aby było normalnie! Ta ustawa jest chyba uzupełnieniem tego że Polski wywiad dołączył do programu PRISM czyli programu USA mającego na celu inwigilowanie każdego medium łączności elektronicznej na świecie. Polska oczywiście będzie głównie "dawcą danych".

   Usuń