Rodzaje kart SIM

Trudno uwierzyć, ale na początku ery telefonów komórkowych (w Polce przypada ona na drugą połowę lat '90 XXw). mianem karty SIM określano całą dużą kartę (wielkości karty bankomatowej). Tę dużą kartę wkładało się do telefonu. 
Ze względu zbyt nieporęczny rozmiar szybko ograniczono ilość plastiku i stworzono standard Mini-SIM, który do dziś jest najbardziej popularny. Mówiąc obecnie „karta SIM” mamy na myśli właśnie kartę w rozmiarze Mini-SIM.
W ostatnich czasach, uznano że karty ciągle są za duże, więc zaprojektowano dwa nowe formaty: Micro-SIM oraz Nano-SIM.

Aktualnie standardowa wielkość kart SIM to Mini-SIM.

Zestawienie kart SIM:
  • Mini-SIM (nazywaną też standard-SIM) – pasuje do telefonów: iPhone 3G, 3GS oraz 99% smartfonów i telefonów komórkowych; do wszystkich modemów USB;
  • Micro-SIM – mniejsza od standardowej – pasuje do telefonów iPhone 4 oraz tabletów iPad;
  • Nano-SIM – najmniejsza, pasuje do telefonów z rodziny: iPhone 5, iPhone 6; tabletów iPad mini, iPad, iPad Air, oraz telefonów Nokia Lumia 1520, 930
Rozmiarowo, wygląda to tak:SIM > (Mini) SIM > Micro-SIM > Nano-SIM
Na grafice poniżej, typy kart SIM przedstawione malejąco:
Kupując starter, otrzymujemy dużą kartę, z której „wyrywamy” mniejszą – Mini-SIM. Czasem w Mini-SIM jest jeszcze mniejsza - Micro-SIM. Na opakowaniach starterów jest zaznaczone, że zestaw zawiera taką kartę. Karty Nano-SIM są mało popularne i dostępne na zamówienie.
Operatorzy umożliwiają wymianę kart SIM zgodnie ze swoimi potrzebami – czasem związane jest to z dodatkowym koszem.
Jest jeszcze oznaczenie USIM, ale nie ma to nic wspólnego z rozmiarem. Oznaczenie to, informuje, że karta wspiera technologię LTE. W Polce już od jakiegoś czasu, wszystkie nowe karty są właśnie typu USIM.

2 komentarze:

  1. chyba mniejszej juz sie nie zrobi :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze troche i nie bedzie kart w urzadzeniach - urzadzenie bedzie sie rejestrowalo

    OdpowiedzUsuń