piątek, 18 października 2013

Pakiety cykliczne - alternatywa dla abonamentu?

W tym roku (2013r) operatorzy komórkowi wprowadzili nowy sposób aktywacji pakietów danych. Do tej pory, najczęściej były spotykane bonusy danych albo pakiety. 
Bonus danych przyznawany jest przy okazji określonej operacji wykonywanej przez użytkownika - najczęściej doładowania konta określoną kwotą. Ilość danych w bonusie oraz długość ich ważności (czas na ich wykorzystanie) zależy od wysokości kwoty, którą doładowywane jest konto.
Pakiet danych to wykupienie określonej ilości danych przez użytkownika. Często odbywa się to przez krótki kod wprowadzany z klawiatury. Pakiet danych ma określoną wielkość i długość ważności. 
Nowością są cykliczne pakiety danych. Podobne są do pakietów danych, ale po upłynięciu czasu ważności pakietu, nowy pakiet jest automatycznie włączany. Oczywiście w każdej chwili można wyłączyć "cykliczność". Jeżeli usługa jest włączona, a na koncie nie ma wystarczającej ilości środków na odnowienie pakietu, albo termin ważności konta na połączenia wychodzące kończy się wcześniej niż wyniesie długość ważności pakietu, pakiet nie jest automatycznie aktywowany.
Korzystając z cyklicznych pakietów danych, należy zwrócić uwagę na istotną rzecz - co dzieje się w momencie wykorzystania danych z pakietu, a do końca okresu odnawiania pozostał jeszcze czas. Zazwyczaj można dokupić pakiet danych, co jest dobrym rozwiązaniem dla osoby która potrzebuje więcej danych w tym czasie. Co będzie jednak, gdy użytkownik nie zauważy, że pakiet się skończył? W przypadku abonamentu, prędkość transmisji spada do 16kb/s albo 32kb/s.  Przy ofercie "na kartę" operatorzy stosują różne rozwiązania. Czasem obniżają prędkość, a czasem zaczynają obciążać konto użytkownika kosztami, zgodnie z cennikiem. Najczęściej dane "cennikowe" są drogie - np. 1MB kosztuje 5pln czyli za koszt pakietu (np. 10pln za 1GB) można mieć tylko 2MB danych!

Oferty cyklicznych pakietów:

operator: Orange
nazwa oferty: pakiety danych (regulamin)
możliwość uruchomienia w taryfach:
 • Orange Yes
 • Orange One
 • Orange POP
 • Nowe Orange Go
pakiety cykliczne:
 • pakiet 200MB za 5pln/30dni - SMS o treści NET5 na numer 261 - sprawdzenie stanu SMS o treści ILE200 na numer 261
 • pakiet 1GB za 12pln/30dni - SMS o treści NET12 na numer 261 - sprawdzenie stanu SMS o treści ILE na numer 261
Koszt SMSa na numer 261 jest zgodny z taryfą użytkownika.

uwagi:
 • niewykorzystane środki z pakietu przepadają po upływie jego ważności
 • po wykorzystaniu limitu danych, jeżeli nie ma innych pakietów, opłata jest naliczana zgodnie z cennikiem (od 1.2pln/1MB do 5pln/1MB!)

operator: Plus 
nazwa oferty: promocja "Pakiety internetowe 300MB i 1GB w plusie na kartę" (regulamin)
możliwe do uruchomienia w taryfach:
 • Plus na Kartę Więcej do Wszystkich
 • Plus na Kartę Więcej w Plusie
 • Plus na Kartę Więcej Internetu i SMSów
 • Plus na Kartę Więcej przez Rok
pakiety cykliczne
 • pakiet 300MB za 7pln/30 dni kod: *121*11*01#
 • pakiet 1GB za 13pln/30 dni kod: *121*11*02#
sprawdzenie stanu pakietu kodem: *121#

uwagi:
 • po upływie ważności pakietu dane przepadają
 • po wykorzystaniu limitu danych, opłata za transmisję danych naliczana jest zgodnie z cennikiem taryfy (w zależności od taryfy od 0.50pln do 2.90pln za 1MB!)

operator: T-Mobile
nazwa oferty: Frii (taryfa) - szczegółowy opis: (Frii - nowy internet na kartę w T-Mobile)
pakiety cykliczne:
 • pakiet 250MB za 2pln/1 dzień - kod: *100*863#
 • pakiet 1GB za 10pln/30dni - kod: *100*862#
 • pakiet 3GB za 20pln/30dni - kod: *100*861#
 • pakiet 6GB za 30pln/30dni - kod: *100*860#
uwagi:
 • po wykorzystaniu limitu danych, prędkość transmisji spada do 16kb/s, aż do końca okresu rozliczeniowego
 • opłata cykliczna jest pobierana, nawet jeżeli nie są aktywne połączenia wychodzące
 • warunkiem korzystania z pakietu jest ważne konto na połączenia wychodzące i stan konta co najmniej 0pln 
Podsumowanie:
Jedynie w ofercie T-Mobile, po wykorzystaniu danych z pakietu, internet zwalnia (do 16kb/s) ale nie są pobierane dodatkowe opłaty. Zarówno w Orange jak i Plusie, po przekroczeniu ilości danych z pakietu, rozpoczyna się taryfikacja zgodna z cennikiem. Cennikowe stawki za dane są skandalicznie wysokie i mogą wynosić nawet 5pln za 1MB(!).

9 komentarzy:

 1. Korzystam z Play Online na karte,i juz wiem ze jak nic nie zmieni z taryfami do konca roku to przechodze do T-Mobile.Bo w play mamy za:
  10zl-300mb+bonus15mb-7dni
  20zl-1gb+bonus0,45mb-14dni
  30zl-2gb+bonus1,17gb-30dni

  Fajna strona,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkrótce Play ma polazać oferte internetu lte, również oferte na karte. Sam zastanawiam się co pokażą i czy konkurencja zareaguje.

   Usuń
 2. Co to za KŁAMSTWA? W Plusie spada prędkość do 32kbps (dwa razy więcej od T-mobile!), przy podanych wyżej pakietach. Są takie które po przekroczeniu naliczają z karty (5MB/5zł, 125MB/6zł) ale nie cykliczne NON-STOPy za 7zł , 15zł. Coś tu jest nie halo w tej mnotce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kłamstwa? Kłamstwo to celowe wprowadzanie w błąd. Jeżeli są nieścisłości, proszę o wskazanie konkretnych informacji, które mijają się z prawdą. Skąd pochodzi informacja o 32kbps w Plusie? Dane we wpisie są z oficjalnych regulaminów usług.

   Usuń
  2. Wg mnie w notatce jest dobrze napisane. Sprawdź jaką masz taryfe, i jakie masz dostępne pakiety. Bo w starych pakietach było troche inaczej niż w tych nowych pakietach.

   Usuń
  3. http://internet.plus.pl/indywidualni/internet-w-telefonie/internet-w-telefonie-w-plus-na-karte Tu masz link. To dla tej osoby która wcześniej pisała coś o kłamstwie. Tam pisze które parkiety są dostępne w których taryfach.

   Usuń
  4. to dla starych taryf było, teraz po wykorzystaniu pakietu pobiera pieniądze

   Usuń
 3. Uważam że najlepszym obecnie rozwiązaniem jest taryfa Frii, ja włączyłem 0 zł za internet, i wykupiłem pakiet 6 GB na 30 dni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna stronka gratki dla twórcy/ów .Co do tematu mam taryfkę FRII w T-mobile i wziąłem tą opcję za 2 zł 250mb pełna prędkość itd.Ale jak nie korzystam innego dnia z neta - to i tak zabiera mi 2 zł a piszą w reklamach,że w tej taryfie nie pobiera jak nie korzystam.Kłamstwo zabiera codziennie po 2 zł.Tą kartę używam tylko do swojego modemu ale jak włożę w telefon i nie korzystam przez 3 dni z internetu w telefonie - to i tak mając 20 zł np na koncie zabiera mi gdy z neta nie korzystam 2 zł codziennie :/ Korzystam tylko wtedy z tej karty na tej taryfie z neta jak wkładam kartę do modemu i zazwyczaj do gier-online jak WOT i bez lagów ! Uzupełniam konto raz po 5 zł raz po 10-20 tylko do gier online.Tylko dlaczego kłamią klienta ,że gdy nie korzystasz to nie zabiera jak zabiera 0_o.Gdy potrzeba mi jakieś 1 GB np na aktualizację WOT`a lub więcej - wtedy uzupełniam konto za większą kwotę i wpisuje kod na 1GB-3GB na 30 dni a potem wpisuje z powrotem na 2 zł na dzień

  OdpowiedzUsuń