niedziela, 10 stycznia 2016

Roaming danych w Plusie - praktyczne uwagi

W czasie wyjazdu zagranicznego do Austrii, postanowiliśmy przetestować działanie usługi roamingu danych. Ofertę roamingu pakietów danych na kartę opisywaliśmy szerzej ostatnio. Wybór padł na usługę Plusa - Pakiet Atlantycki w wersji: 100MB za 15 PLN na 30dni czyli 0.15pln/1MB. Założenie: kupujemy starter, doładowujemy, włączamy pakiet. Ze względu na ceny danych w roamingu (1pln/1MB) nie będziemy ryzykować karty używanej do innych celów lub mającej dużo środków na koncie. Jedna pomyłka i pieniądze zostaną zużyte na zakup danych.
Przygotowania (to wszystko jeszcze w Polsce, przed wyjazdem):
 • zakup startera Plusa: Ja + Rozmowy i SMS-y bez limitu w PLUSie za 5pln
 • aktywacja startera - wyjęcie z opakowania, włożenie do modemu.
 • sprawdzenie stanu i ważności konta krótkim kodem *100#
  I tu pierwsze zaskoczenie - na koncie jest tylko 1pln!
 • uruchamiamy LTE krótkim kodem  *101*11*24# (informacja o konieczności uruchomienia LTE jest w opakowaniu startera).
 • doładowanie konta za 15pln (przez bankowość elektroniczną)
 • włączenie Pakietu Atlantyckiego kodem: *121*11*86#
  Po kilkunastu sekundach otrzymujemy potwierdzenie SMSem o włączeniu pakietu.
 • testujemy czy działa połączenie z internetem. Tu drugie zaskoczenie - można połączyć się w technologii WCDMA, ale nie można w technologii LTE! Pomimo ustawienia trybu łączenia "Tylko LTE" w modemie, połączenia nie można nawiązać. Co robić - telefon do BOKu Plusa. Po rozmowie z konsultantką, która nie potrafiła rozwiązać problemu, zostaliśmy przełączeni do supportu technicznego. Tu pan, po zadaniu paru pytań od razu wskazał przyczynę - źle (!?) ustawiony APN. Okazuje się, że żeby działało LTE, APN mus mieć następującą konfigurację:
     APN - statyczny -  "plus"
     numer dostępowy - *99#
     nazwa użytkownia <puste>
     hasło <puste>
  Do tej pory, modem działał z ustawionym APNem o nazwie "internet". Zmiana przyniosła skutek - internet w technologii LTE zaczął działać.
  Jeszcze ciekawostka - pani konsultantka poinformowała, że jeżeli jest włączony Pakiet Atlantycki, to nie można włączyć innego pakietu danych (krajowego).
Korzystanie z pakietu danych (Austria - Alpy):
 • włączenie komputera, podłączenie modemu
  w programie do obsługi modemu można zobaczyć moc sygnału, obok informacja >(Roaming)< wydaje się, że wszystko w porządku
 • po naciśnięciu przycisku [Połącz] następuje próba łączenia i... od razu rozłączenie. Co robić? Próbujemy zmienić APNy - na statyczne (różne nazwy) i dynamiczne. Program podpowiada nam, że w Roamingu powinien być ustawiony APN dynamiczny. Po chwili walki i prób połączenie - brak rezultatów. Pozostaje zadzwonić do BOKu Plusa. Dobrze, że UE można mieć połączenia w takiej samej cenie jak w kraju (po uruchomieniu odpowiedniej usługi). I znowu rozmowa z konsultantem pierwszej linii i przełączenie do konsultanta technicznego. Od razu trafne pytanie - czy w programie do nawiązywania połączeń nie jest ustawiony wybór technologii na "Auto" (czyli automatyczny wybór)? Faktycznie tak było. Nie wiedząc jaki będzie zasięg w miejscu łączenia z internetem, nie została wybrana konkretna technologia, tylko właśnie tryb Auto. To okazało się przyczyną problemu z połączeniem. Trzeba ustawić na sztywno wybraną technologię. I wtedy działa.
Dane zliczane są sumarycznie, czyli 100MB to dane zarówno ściągane, jak i wysyłane liczone razem. W ramach pakietu udało się wysłać 13.5MB danych, a pobrać 88.5MB (w sumie 102MB). Ta ilość danych to niewiele, szczególnie w komputerze - wystarczyły na 4 krótkie sesje. Strona główna dowolnego z portali informacyjnych to kilka, a nawet kilkanaście MB danych. Sama usługa działał jednak poprawnie, a dane były zliczane rzetelnie.

1 komentarz:

 1. "Jeszcze ciekawostka - pani konsultantka poinformowała, że jeżeli jest włączony Pakiet Atlantycki, to nie można włączyć innego pakietu danych (krajowego)." - to nie jest prawda. 10 lat temu faktycznie było coś takiego, ale teraz to istnieje już chyba tylko w głowach najstarszych konsultantów...

  OdpowiedzUsuń