piątek, 5 marca 2010

Skąd wziąć modem?

Jeżeli chcemy mieć dostęp mobilny do internetu, wcześniej czy później (zależy co najpierw wybierzemy - modem czy operatora), pojawia się problem zakupu modemu. Skąd możemy wziąć modem? Minęło już trochę czasu odkąd dostęp do internetu jest standardem (może i drogim, ale standardem), więc trochę urządzeń na rynku już jest. Ale po kolei.
 • modem w telefonie - praktycznie wszystkie obecnie telefony mają modemy (i to nie tylko EDGE, ale 3G, a nawet HDSPA)
  podłączenie do komputera: za pomocą kabelka albo bluetootha
  wady: często do korzystania z internetu używamy innej karty niż do rozmów; taki 'zewnętrzny' modem nie jest zbyt wygodny na co dzień (wymaga własnego zasilania!)
  zalety: niski koszt (często stara komórka leży w szufladzie nie używana), albo używamy tej do rozmów
 • modem ze złączem USB - najwygodniejsze rozwiązanie, można podłączyć do praktycznie każdego komputera
  podłączenie do komputera: jest w postaci pendrive'a (ma złącze usb), albo trzeba go podłączyć krótkim kabelkiem USB
  wady: cena (chociaż można kupić na allegro za niecałe 200pln)
  zalety: mały, praktyczny, przenośny, pobiera prąd z komputera
 • modem ze złączem PCMCIA/ExpressCard - modem w postaci karty ze złączem danego typu
  podłączenie do komputera: głownie do laptopów (ew. możliwe jest dokupienie specjalnej przejściówki do stacjonarnego komputera)
  wady: wymagana złącze (albo przejściówka)
  zalety: stosunkowo dużo modemów na rynku wtórnym, przez co ceny są dosyć przystępne (od 50pln) - są to często starsze modele, nie posiadające np. HDSPA, ale ta technologi dostępna jest praktycznie tylko w dużych miastach
Warto, szukając modemu przejrzeć allegro, a także (a może przede wszystkim) popytać znajomych. Często zdarza się, że właśnie starsze modemy (często z simlockiem) leżą bezużytecznie w szufladach, a mogą się okazać zupełnie wystarczającym sprzętem na nasze potrzeby.
Czasami, ciekawe promocje robią też operatorzy. W Play, można kupić modem na usb, za 129pln (stan na 5 marca 2010). Posiada on simlock - jeżeli będzie się korzystało z internetu w tej sieci, nie stanowi to problemu (można go zdjąć za 30pln, ale wiąże się to z utratą gwarancji).
Możliwości jest dużo - trzeba spokojnie popytać i poszukać, a na pewno znajdzie się coś ciekawego (i przy tym nie koniecznie bardzo drogiego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz