środa, 14 stycznia 2015

Internet na ferie 2015

W połowie stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. Pierwsza tura województw ruszy na wypoczynek. Co roku pojawia się ten sam problem - jaką ofertę internetu wybrać, żeby było komfortowo i nie za drogo? Optymalnie, gdy na miejscu w które jedziemy będzie WiFi. Czasem warto dopłacić za tę usługę, byle mieć spokój i nie zastanawiać się nad ilością zużytego transferu. Poniżej dwa przypadki - spędzania ferii za granicą oraz w Polsce.

1. Jedziemy do jednego z ośrodków narciarskich w Europie. 
Możemy skorzystać z roamingu któregoś z polskich operatorów - temat był opisywany ostatnio szerzej. Ceny nie są już tak szokujące, jak jeszcze do niedawna. Nie zmienia to faktu, że najlepsza oferta to 0.20pln/1MB, co w porównaniu z cenami w Polsce nadal jest przepaścią. W Polsce najlepsze oferty zaczynają się od 0.30pln, ale za 100MB. Różnica jest prawie 100x!. Dlatego warto sprawdzić, czy na miejscu jest dostęp do internetu. Usługa ta, często jest standardem, wiec jest duża szansa że będzie dostępna, pomimo, że czasem jest dodatkowo płatna. Jeżeli nie ma możliwości korzystania z internetu w takiej postaci - zostaje kupno pakietu danych roamingowych i oszczędnego z niego korzystania.

2. Jedziemy na ferie w Polsce
Sytuacja jest znacznie lepsza. Internet mobilny w Polsce ma bardzo szeroką ofertę. Oczywiście, jeżeli w ośrodku do którego się wybieramy będzie dostęp do internetu - dobrze jest skorzystać z tej możliwości. Jeżeli nie - pozostaje internet mobilny.
Sporo zależy od miejsca w które jedziemy. Najtaniej skorzystać z internetu (prawie) nie limitowanego LTE w Play za 30pln na miesiąc (opis szczegółowy), albo [akt. 21.01.2015r usługa nie jest dostępna od 21 stycznia 2015r.] z usługi "no limit", także w Play, za 45pln na 30dni (opis). Jeżeli nie będzie zasięgu Play w miejscu naszego wypoczynku, warto skorzystać z oferty któregoś z operatorów z zestawienia "małe kwoty" (oferty do 30pln/miesiąc). W razie potrzeby na prawdę dużej ilości danych w czasie urlopu - bo nie dla wszystkich czas ferii to czas bez pracy - warto przejrzeć ostatnie zestawienie - ze stycznia 2015r, oraz promocję Orange, w której przy doładowaniu elektronicznym konta,  jest nawet 5x więcej danych. Wybór rozwiązania zależy od miejsca w którym będziemy korzystać z internetu. 

3 komentarze:

 1. Kup sobie orange yes za 5 zeta, po włożeniu sim do elefonu zmień taryfę na free to dostaniesz bonus 10GB ważny 10dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie działa. Po migracji z YES do Free na kartę, na koncie nie ma bonusu, dostępne jest 50MB (za 5pln). Może ta metoda kiedyś działała, w tej chwili już nie.

   Usuń
 2. Myślę że niezłym sposobem na internet za granicą jest zakup miejscowego prepaida. Jak tylko jest taka możliwość (w kilku krajach obcokrajowcy mają pewne ograniczenia) zawsze tak robię i zawsze wychodzi taniej niż pakiety roamingowe razem wzięte.
  w Polsce od niedawna testuje plusa z usługą LTE i dziala dobrze i ma lepszy zasięg niz PLAY anonamentowy.

  OdpowiedzUsuń