środa, 7 stycznia 2015

roaming danych - oferta na kartę (prepaid) - 1kw 2015r

Poruszamy nowy temat, który dotyczy posiadaczy oferty na kartę - roaming danych. Wyjeżdżając za granicę, często potrzebujemy skorzystać z internetu w podróży. Zwykle u celu - w hotelu, u znajomych - mamy dostęp do internetu przez WiFi. Problem pojawia się w drodze, albo w przypadku specyficznego spędzania czasu - np. w górach. 
W UE stawki na połączenia są ustalone "odgórnie" - 1MB danych może kosztować maksymalnie 1,02pln (rozliczane z dokładnością do 1kB, osobno przychodzące i wychodzące). Taką stawkę stosują wszyscy operatorzy dla użytkowników oferty na kartę.
Na razie nie będziemy zajmować się krajami poza UE - ceny są szokująco wysokie. Może w przyszłości.

Operatorzy udostępniający pakiety danych:

Mobile Vikings - szczegóły na stronie operatora
 • 20MB za 9.99pln na 14dni - 0.49pln/1MB
 • 50MB za 19.99pln na 14dni - 0.39pln/1MB
 • 100MB za 29.99pln na 14dni - 0.29pln/1MB
NjuMobile - szczegóły na stronie operatora
 • 2MB za 4pln - ważny do końca dnia aktywacji - 2pln/1MB
Orange - nie posiada oferty pakietów danych w roamingu w ofercie na kartę

Play [akt. 8.01.2015r]
 • Pakiet 5MB - szczegóły na stronie operatora
  5MB za 5pln na 3dni - 1pln/1MB
  Cytat z regulaminu:
  W przypadku wyłączenia usługi z powodu wykorzystania 5 MB w pakiecie, a przed upływem  3dni od ich przyznania, ponowna aktywacja jest możliwa dopiero po upływie tego terminu.
 • Paczki Internetu UE - każdy pakiet ważny 14dni - szczegóły
  Paczka Internet UE 25MB - za 9pln - 0.36pln/1MB
  Paczka Internet UE 100MB - za 29pln - 0.29pln/1MB
  Paczka Internet UE 300MB - za 69pln - 0.23pln/1MB
  Paczka Internet UE 500MB - za 99pln - 0.20pln/1MB
Plus - szczegóły na stronie operatora
 • pakiet 5MB za 5pln na 1dzień (24 godziny) - 1pln/1MB
 • pakiet 30MB za 15pln na 3dni (72 godziny) - 0.5pln/1MB
 • pakiet 100MB za 30pln na 7dni (168 godziny) - 0.3pln/1MB
T-Mobile - brak pakietów w ofercie na kartę

Virgin Mobile - brak pakietów danych roamingowych w ofercie na kartę

Kraje należące do UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finland, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Poniżej zestawienie krajów poszczególnych operatorów, z taką samą stawką jak kraje UE:

Mobile Vikings - kraje UE + Azory, Gibraltar, Grenlandia, Gujana Francuska, Gwadelupa, Islandia, Lichtenstein, Madera, Martynika, Monako, Norwegia, Reunion, San Marino, Słowenia, Szwajcaria, Watykan, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Owcze; [lista krajów potwierdzona u Operatora - informacja na stronie nie jest jednoznaczna]

NjuMobile: kraje jak Orange + Szwajcaria.

Play: UE + Azory, Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Islandia, Liechtenstein, Madera, Martynika, Norwegia, Reunion, Watykan, Wyspy Kanaryjskie.

Plus: UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia.

Orange: UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion.

T-Mobile: UE + Azory, Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Islandia, Liechtenstein, Madera, Martynika, Norwegia, Reunion, Watykan, Wyspy Kanaryjskie.

Warto zwrócić uwagę, że NjuMobile oraz Mobile Vikings zaliczają Szwajcarię do krajów, gdzie stawka jest taka sama jak dla UE. Niektóre terytoria - np. Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii i nie ma potrzeby "dodawania" ich do listy. Być może wyszczególnianie ich przez operatorów, wynika z chęci podkreślenia przynależności popularnych kierunków turystycznych.

[akt. 8.01.2015r]
Oferta operatorów jest niekompletna. Jedynie Plus, Play i Viking Mobile mają pełną ofertę. Wyróżnia się Play, oferując największą różnorodność pakietów. Plus i Viking Mobile mają podobną ofertę - trzy różne pakiety - ceny zbliżone, jednak u wikingów ważność danych jest 2x dłuższa (14dni), ale zakup starterów trudniejszy - wymaga zamówienia przez stronę operatora, a starter Plusa można kupić w każdym kiosku.  T-Mobile i Orange w ogóle nie mają oferty dla użytkowników prepaidów. 

powiązane wpisy: roaming danych - oferta na kartę (prepaid) - 2kw 2015r 

11 komentarzy:

 1. W Play się nie zgodzę z ilością pakietów. W taryfie "Play na Kartę 5 zł (0 zł w Play)", mam do wyboru o wiele więcej. Wszystkie ważne 14 dni:
  Paczka internet UE 25 MB 9,00 zł - 0.36 PLN/MB
  Paczka internet UE 100 MB 29,00 zł - 0.29 PLN/MB
  Paczka internet UE 300 MB 69,00 zł - 0.23 PLN/MB
  Paczka internet UE 500 MB 99,00 zł - ~0.20 PLN/MB

  Pakiet za 9zł testowałem dwa razy i dwa razy się przydał. Dostajemy SMSowe powiadomienie że korzystamy z pakietu i możemy sprawdzić jego stan kodem USSD. Dodatkowo przychodzi ostrzeżenie jeśli poziom pakietu spadnie do.. 20MB. W przypadku niebotycznych 25MB, przychodzi on dosyć szybko, a następnie za każdym kolejnym użyciem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku podawania informacji prosimy o wklejanie linków do stron operatorów.
   Usługa o której piszesz: Paczka internet UE zgodnie z regulaminem jest dostępna dla:
   Z paczek Internet mogą korzystać Abonenci, Abonenci ofert typu Mix, Użytkownicy którzy zawarli z P4 Umowę o świadczenie Usług Telekomunikacyjnych w ramach dowolnych Ofert, z wyłączeniem Taryfy Telemetrycznej 5 oraz Taryfy Telemetrycznej 10. Nie ma mowy o użytkownikach oferty na kartę (chyba że to niedopatrzenie operatora).

   Usuń
  2. W Regulaminie:
   https://www.play.pl/resources/pdf/2014/Regulamin-uslugi-Paczka-Internet-UE_25092014.pdf
   jest mowa o użytkownikach prepaid, ale jako wspomnienie w jednym z punktów - z tego powodu oraz znalezionej dyskusji na stronie oficjalnego forum Play - dodajemy tę informację.

   Usuń
 2. Wszystko fajnie ale czy będzie temat z roamingiem krajowym?

  OdpowiedzUsuń
 3. Najrozsadniejszy sposob korzystania z internetu za granica[na karte],to zakup startera lokalnego operatora.Przed wyjazdem sprawdzamy dokladne stawki za polaczenia i transfer danych i po wjezdzie do danego panstwa od razu zaopatrujemy sie w starter.Korzystanie z uslug polskch operatorow za granica to "zabojstwo" dla portfela :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy od sposobu korzystania i treści do których chce się mieć dostęp. Sprawdzenie poczty czy dostęp do konta bankowego - wystarczy mała ilość danych. Tak samo, jak nie jedzie się stacjonarnie, tylko np. spędza się wakacje objazdowo.
   Przy korzystaniu z internetu w dużych ilościach, zakup lokalnej karty SIM z pakietem danych jest na pewno bardziej opłacalny.

   Usuń
 4. Fakt,okazjonalne sprawdzenie poczty nie wymaga duzego transferu,ale bedac np.w hotelu nie mamy tez gwarancji,ze WI-FI bedzie darmowe.Nawet w Polsce sa hotele,ktore pobieraja dodatkowe oplaty za udostepnienie internetu w pokoju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed wyjazdem warto sprawdzić hotel. Na booking.com zawsze są informacje o dostępności (i ew. koszcie) wifi w danym hotelu.

   Usuń
 5. lekko nieaktualne już te informacje..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co się zmieniło? Jakieś nowy oferty? Były ostatnio zmiany ale w ofercie abonamentowej, a nie na kartę.

   Usuń
 6. http://www.t-mobile.pl/pl/dlaciebie/obsluga-klienta/uslugi/travel-and-surf
  http://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/doc_00006/D_007_0009128.pdf

  OdpowiedzUsuń