czwartek, 11 grudnia 2014

Zasięg Play na trasie kolejowej Kraków-Warszawa

Postanowiliśmy przeprowadzić test zasięgu Play. Nie jakiś wymyślny, teoretyczny, ale praktyczny "z życia". Na linii kolejowej Warszawa-Kraków. Na znaczącej części trasie nie ma za dużo zabudowań, mieszka mało ludzi. Ostatnio Play chwalił się, że jego LTE dociera do 70% ludności w Polsce. Zobaczymy jak LTE i HSPA działa w terenie.


Do badania zasięgu użyto laptopa (Lenovo – ale to nie powinno mieć większego znaczenia) oraz modemu LTE Huawei e3276 (obsługującego zarówno UMTS900, UMTS2100 oraz LTE - czyli wszystkie technologie udostępniane przez Play). 
Do nawiązywania połączenia w sposób automatyczny, użyto oprogramowania do zarządzania połączeniami Mobile Partner (wersja 23.009.05.00.69).
Monitorowania dostępności połączenia odbyło się za pomocą programu InternetConnectivityMonitor (wersja 1.41).
Program do testowania połączenia był skonfigurowany w ten sposób, żeby co 20s próbował połączyć się ze stroną www.google.com. Zarówno udane, jak i nie udane połączenia (timeout) zapisywane były do pliku.

Test przeprowadzono w dniu 11 grudnia 2014r, na trasie Kraków Główny - Warszawa Centralna, w pociągu IC, który wyjechał z Krakowa o godz. 6:20, a przyjechał do Warszawy Centralnej o 9:28.

W podróży zanotowano 2 postoje “w polu”, zatrzymanie na stacji Warszawa Zachodnia oraz przejazd przez tunel (ten za Krakowem - nic innego na razie nie wybudowali). Odrzucono informacje z czasu trwania tych zdarzeń, żeby nie fałszować wyniku. 

Po odrzuceniu czasu postojów pozostało 376 próbek. Prób zakończonych błędem (brakiem połączenia) było 72,  a sukcesem 304. Procentowo wychodzi 19,14% niedostępności, czyli ponad 80% czasu było połączenie z internetem! Jak na zasięg internetu „czwartego operatora”, to jest to wynik zaskakująco dobry.
Wyniki są orientacyjne i nie mogą stanowić podstawy do reklamacji :-). Znaczenie może mieć zarówno użyty sprzęt, jak i przyjęta metoda badania.

Prowadzony jest właśnie test „powrotny” – zobaczymy czy wyniki będą bardzo różne od porannych.
[edycja 11.12.2014 20:20]
Test powrotny przeprowadzony. Wyjazd z Warszawy 15:50, dojazd do Krakowa 18:45.
Wyszło, że program do pomiarów nie działa idealnie. Tym razem wygenerował więcej próbek :-).
Postój był jeden, krótki. Pomiary z niego, oraz z przejazdu przez tunel - odrzucono. Ilość wszystkich próbek to 398. W 130 przypadkach nie było połączenia z internetem. Procentowo, wychodzi, że można było nawiązać połączenie w prawie 68% czasu. Jest to wyraźnie gorszy wynik niż rano.
Jakie wnioski? Widać rozwój zasięgu internetu Play, ale do ideału jeszcze trochę brakuje. Na obronę operatora należy dodać, że część terenów jest faktycznie mało zaludniona, co nie zmienia faktu, że brak internetu w tak "miejskiej" podróży, może być niekomfortowa. Sporo ludzi na tej trasie pracuje.
Przy kolejnej okazji, będziemy przeprowadzać testy innych operatorów. Ciekawe jak wypadną. 

8 komentarzy:

 1. Fajny teścik/badanie. Dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba jest błąd w obliczeniach:
  "Po odrzuceniu czasu postojów pozostało 376 próbek.
  Prób zakończonych błędem (...) było 72, a sukcesem 374."

  Suma błędy + sukcesy = 446 (inaczej niż podana ilość próbek). Ponadto z powyższego wynika:
  72 / 446 * 100 = 16.14% niedostępności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie jest błąd. Wszystkich było 376, a "z sukcesem" 376-72=304 i tu jest błąd. Już poprawiam. Dzięki

   Usuń
 3. I mam uwierzyć że 80% zasięgu to było LTE,komu wciskasz taki kit i za ile,albo zmień tekst bo wprowadzasz ludzi w błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę czytać ze zrozumieniem: "Zobaczymy jak LTE i HSPA działa w terenie"

   Usuń
 4. Z jakiej taryfy Państwo korzystali i czy była ona w roamingu, jeżeli nie czy taki sam test na tej samej trasie będzie przeprowadzony w roamingu?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Używaliśmy Play Online na kartę 4G. Gdyby korzystać z oferty w której jest roaming danych (na pewno nie ma takiej na kartę w Playu), to być może zasięg był by lepszy. Zarówno Orange jak i T-Mobile też na tej trasie ma "dziury", ale subiektywnie mniejsze.

   Usuń
 5. "Gdyby korzystać z oferty w której jest roaming danych (na pewno nie ma takiej na kartę w Playu)" a jednak jest w taryfach pre-paid w których teraz dają 1GB od aktywacji: :
  http://www.play.pl/pomoc/pomoc-techniczna/zasieg-czterech-sieci-pytania/zasieg-czterech-sieci-pytania.html

  i jak testy będą?

  OdpowiedzUsuń